साझेदारी गर्नुहोस्

स्याउ विश्वव्यापी रूपमा सबैभन्दा बढी खपत हुने विश्वसनीय स्रोत फल हो।

रातो स्वादिष्ट, फुजी वा गाला जस्ता मीठो रातो प्रजातिहरूदेखि लिएर ग्रानी स्मिथ जस्ता ट्यान्जी हरियोसम्म — मलाई मनपर्ने कागतीको रस र अलिकति नुनले मनपर्ने जब म स्वादिष्ट खाजा चाहन्छु — त्यहाँ सबैका लागि स्याउ छ।

तिनीहरू सामान्यतया पाई, कुकीज, मफिन, जाम, सलाद, दलिया, वा स्मूदीजस्ता व्यंजनहरूमा प्रयोग गरिन्छ। तिनीहरूले एक उत्कृष्ट खाजा पनि बनाउँछन् वा नट बटर संग smeared।

1. पौष्टिक
स्याउलाई पोषक-घना फल मानिन्छ, यसको मतलब तिनीहरूले प्रति सेवा धेरै पोषक तत्वहरू प्रदान गर्छन्।

अमेरिकीहरूका लागि हालको आहार दिशानिर्देशहरूले 2,000-क्यालोरी आहारको लागि दैनिक 2 कप फलफूल सिफारिस गर्दछ, स्याउ जस्ता सम्पूर्ण फलहरूलाई जोड दिन्छ।

एक मध्यम 7-औंस (ओज) वा 200 ग्राम (जी) स्याउले निम्न पोषक तत्वहरू प्रदान गर्दछ:

क्यालोरी: 104
कार्बोहाइड्रेट: 28 ग्राम
फाइबर: 5 ग्राम
भिटामिन सी: दैनिक मूल्यको १०% (DV)
तामा: DV को 6%
पोटासियम: DV को 5%
भिटामिन K: DV को 4%

2. वजन घटाउन मद्दत गर्न सक्छ
स्याउमा फाइबर र पानीको मात्रा धेरै हुन्छ, जसले गर्दा तिनीहरू भरिन्छन्। एक अध्ययनमा विश्वस्त स्रोत, स्याउको रस बराबर मात्रामा सेवन गर्नु भन्दा पूरै स्याउ खाँदा पूर्णता बढ्यो। यो हुन सक्छ किनभने पूरै स्याउले ग्यास्ट्रिक खाली गर्न कम गर्छ – तपाईंको पेट खाली हुने दर।

3. तपाईंको हृदयको लागि राम्रो हुन सक्छ
स्याउलाई हृदय रोगको कम सम्भावनासँग जोडिएको छ। अनुसन्धानले पत्ता लगाएको छ कि 100-150 g/d पूरै स्याउ खानु हृदय रोगको कम सम्भावना र उच्च रक्तचाप जस्ता जोखिम कारकहरूसँग सम्बन्धित छ। एउटा कारण तिनीहरूमा घुलनशील फाइबर समावेश हुन सक्छ। यो फाइबर पनि हृदय रोग को कम संभावना संग सम्बन्धित छ विश्वसनीय स्रोत।

4. मधुमेह को कम संभावना संग जोडिएको
स्याउ खाँदा टाइप २ मधुमेह हुने सम्भावना पनि कम हुन सक्छ। अध्ययनको एक संकलनले पत्ता लगायो कि स्याउ र नाशपाती खाँदा टाइप 2 मधुमेह जोखिममा 18% विश्वसनीय स्रोत कमीसँग सम्बन्धित थियो। प्रति हप्ता एक मात्र सेवाले 3% ले जोखिम कम गर्न सक्छ। स्याउमा पोलिफेनोल क्वेर्सेटिनको उच्च मात्राले यो लाभकारी प्रभावको व्याख्या गर्न सक्छ।

5. पेटको स्वास्थ्यलाई बढावा दिन सक्छ
स्याउमा पेक्टिन हुन्छ, एक प्रकारको फाइबर जसले तपाईंको पेटको माइक्रोबायोममा प्रीबायोटिकको रूपमा काम गर्दछ, र स्वस्थ पेट प्रायः राम्रो स्वास्थ्यको लागि मुख्य विश्वसनीय स्रोत हो। डाइटरी फाइबर पचाउन नसकिने हुनाले, पेक्टिनले राम्रो ब्याक्टेरियाको वृद्धिलाई बढाएर तपाईंको कोलोनसम्म पुग्छ। यसले विशेष गरी ब्याक्टेरियोडेट्स र फर्मिक्युट्सको अनुपातमा सुधार गर्छ, तपाईंको पेटमा रहेका दुई मुख्य प्रकारका ब्याक्टेरियाहरू।

6. क्यान्सर रोक्न मद्दत गर्न सक्छ
स्याउमा रहेको एन्टिअक्सिडेन्टले फोक्सो, स्तन र पाचन पथको क्यान्सरलगायत केही प्रकारका क्यान्सरहरू विरुद्ध विश्वसनीय स्रोत लाभकारी प्रभावहरू प्रदान गर्न सक्छ। अनुसन्धान विश्वसनीय स्रोतले सुझाव दिन्छ कि यी प्रभावहरू स्याउको पोलिफेनोलले क्यान्सरका कोशिकाहरूलाई गुणा गर्नबाट जोगाउनको लागि जिम्मेवार हुन सक्छ। यसबाहेक, महिलाहरूमा एक अध्ययन विश्वसनीय स्रोतले रिपोर्ट गरेको छ कि स्याउको अधिक सेवनले क्यान्सरको मृत्युको कम सम्भावनासँग जोडिएको थियो।

7. दम विरुद्ध लड्न मद्दत गर्न सक्छ
एन्टिअक्सिडेन्ट युक्त स्याउले एलर्जी दमसँग सम्बन्धित वायुमार्गको सूजनलाई कम गर्न मद्दत गर्न सक्छ। स्याउको छालामा प्रशस्त मात्रामा एन्टिअक्सिडेन्ट क्वेर्सेटिन हुन्छ, जसले तपाईंको प्रतिरक्षा प्रणालीलाई नियन्त्रण गर्न र सूजन कम गर्न मद्दत गर्छ। सैद्धान्तिक रूपमा, यसले ब्रोन्कियल अस्थमा प्रतिक्रियाहरूको पछिल्लो चरणहरू विरुद्ध स्याउ प्रभावकारी बनाउन सक्छ। यसलाई समर्थन गर्दै, परीक्षण-ट्युब र पशु अध्ययनहरूले सुझाव दिन्छ कि विश्वसनीय स्रोत quercetin दम जस्ता एलर्जी सूजन रोगहरूको लागि उपयुक्त हुन सक्छ।

8. तपाईको दिमागलाई बचाउन मद्दत गर्न सक्छ
स्याउमा रहेको Quercetin ले तपाईंको मस्तिष्कलाई अक्सिडेटिभ तनावको कारणले हुने क्षतिबाट जोगाउन सक्छ। 14 जनावरहरूको अध्ययनको मेटा-विश्लेषण विश्वसनीय स्रोतले बताउँछ कि क्वेर्सेटिनमा अल्जाइमर रोग (एडी) विरुद्ध केही निवारक गुणहरू हुन सक्छन्। तैपनि, शोधकर्ताहरूले अध्ययनका केही विधिहरूमाथि प्रश्न उठाए र निष्कर्षमा पुग्न थप अनुसन्धान आवश्यक रहेको विश्वास गरे।

9. मानसिक स्वास्थ्य सुधार गर्न सक्छ
एक 2020 व्यवस्थित समीक्षा अनुसार, स्याउ जस्ता धेरै तरकारी र फलफूल खानुले तपाईको मानसिक स्वास्थ्यलाई मद्दत गर्न सक्छ। त्यसले भन्यो, अध्ययनले पत्ता लगायो कि यदि तपाईले दैनिक फलफूल र तरकारीको कम्तिमा 5 सर्भर खानु भयो भने, अमेरिकी आहार दिशानिर्देशका सिफारिसहरू अनुरूप दैनिक फलफूल र तरकारीको सेवनको लागि विश्वसनीय स्रोत।

10. पाचन रोगहरु संग मद्दत गर्न सक्छ
अनुसन्धान विश्वसनीय स्रोतले सुझाव दिन्छ कि स्याउ जस्ता फलहरू खाँदा ग्यास्ट्रोएसोफेजल रिफ्लक्स रोग (GERD) हुने सम्भावना कम गर्न मद्दत गर्दछ। धेरै अध्ययनहरूले पनि सुझाव दिएका छन् कि स्याउ खानेले तपाईंको खानालाई राम्रोसँग पचाउन मद्दत गर्दछ, जुन कब्जियतमा मद्दत गर्न सक्छ। तर प्रभावको मात्रा तपाईंले खाइरहनुभएको स्याउको प्रकारमा निर्भर हुन सक्छ।