साझेदारी गर्नुहोस्

कोलेस्ट्रोल कम गर्नका लागि 10 उत्तम खानाहरू

उच्च कोलेस्ट्रोल स्तर हुनु हृदय रोग को लागी एक महत्वपूर्ण जोखिम कारक मानिन्छ। तपाईंको रक्तप्रवाहमा “खराब” कोलेस्ट्रोलको रूपमा चिनिने अत्यधिक LDL हुनुले एथेरोस्क्लेरोसिसमा योगदान पुर्‍याएर वा तपाईंको धमनीहरूमा पट्टिकाको निर्माण गरेर हृदय रोगको जोखिम बढाउन सक्छ।

1. ओट्स र ओट ब्रान
ओट्स र ओट ब्रान बीटा-ग्लुकन भनिने घुलनशील फाइबरको केन्द्रित स्रोत हुन्, जसले GI ट्र्याक्टमा कोलेस्ट्रोलको अवशोषण रोक्न र मलको माध्यमबाट कोलेस्ट्रोल उत्सर्जन बढाएर कोलेस्ट्रोल कम गर्न मद्दत गर्दछ।

2. बादाम
नट र बीउहरू घुलनशील फाइबरको समृद्ध स्रोत हुन् र पौष्टिक आहारको भागको रूपमा उपभोग गर्दा कोलेस्ट्रोल स्तर कम गर्न मद्दत गर्न सक्छ।

3. जामुन
ब्लूबेरी, स्ट्रबेरी, क्रेनबेरी, रास्पबेरी र ब्ल्याकबेरीजस्ता बेरीहरू फाइबर र अन्य हृदय-सुरक्षा पोषक तत्वहरू र एन्टी-इन्फ्लेमेटरी फ्लेभोनोइड एन्टिअक्सिडेन्टहरू जस्ता बिरुवाको यौगिकहरूको उत्कृष्ट स्रोत हुन्।

4. ओखर
बादाम जस्तै, अखरोट घुलनशील फाइबर को एक उत्कृष्ट स्रोत हो, जो कोलेस्ट्रोल स्तर को कम गर्न को लागी प्रभावकारी छ।

5. सिमी
कोलेस्ट्रोल स्तर कम गर्न को लागी बीन्स एक उत्तम विकल्प हो। सिमी फाइबरको उत्कृष्ट स्रोत हो, जसले कोलेस्ट्रोलसँग जोड्छ र यसलाई रक्तप्रवाहमा अवशोषित हुनबाट रोक्छ। वास्तवमा, अनुसन्धानले देखाउँछ कि प्रति दिन लगभग ¾ कप सिमी खानाले एलडीएल कोलेस्ट्रोलको स्तर 19% र हृदय रोगको दर 11% ले कम गर्न सक्छ।

6. एभोकाडो
उच्च LDL कोलेस्ट्रोल र कम HDL कोलेस्ट्रोल जस्ता हृदय रोग जोखिम कारक सुधार सहित धेरै प्रभावशाली लाभहरु संग एभोकाडो जोडिएको छ।

7. फ्ल्याक्ससीडहरू
फ्ल्याक्ससीडहरू घुलनशील फाइबर र म्याग्नेसियम सहित हृदय स्वास्थ्य-प्रवर्द्धन पोषक तत्वहरूको राम्रो स्रोत हो। तपाईंको आहारमा फ्ल्याक्ससीडहरू थप्दा कुल र LDL कोलेस्ट्रोलको स्तर कम गर्न मद्दत गर्न सक्छ, यसरी तपाईंको हृदयको स्वास्थ्यलाई समर्थन गर्दछ।

8. कोको उत्पादनहरू
यद्यपि चकलेट क्यान्डीजस्ता मिठाईहरू धेरै पटक खाँदा तपाईंको मुटुको स्वास्थ्यलाई हानि पुर्‍याउन सक्छ, तपाईंको आहारमा केही कोको उत्पादनहरू थप्दा, जस्तै नमिठो कोकोआ र क्याको निब्सले रगतको लिपिड स्तर सुधार गरेर, सूजन कम गरेर, र स्वस्थ रक्तचापलाई समर्थन गरेर मुटुको स्वास्थ्यलाई बढावा दिन सक्छ। स्तरहरू।

9. समुद्री खाना
अध्ययनहरूले देखाउँछ कि माछा नियमित रूपमा खाने मानिसहरूमा स्वस्थ रगत लिपिड स्तरहरू हुन्छन्, जसमा एचडीएल कोलेस्ट्रोलको उच्च स्तर र VLDL कोलेस्ट्रोलको निम्न स्तरहरू समावेश छन्, जसले हृदय रोगबाट बचाउन मद्दत गर्दछ।

10. स्याउ
स्याउ एक लोकप्रिय फल हो जसले उच्च कोलेस्ट्रोल स्तर घटाउने सहित तपाईको स्वास्थ्यलाई धेरै तरिकामा फाइदा पुर्‍याउन सक्छ। किनभने तिनीहरू फाइबरमा धनी छन्, घुलनशील फाइबर सहित, स्याउ खानु स्वस्थ रगत लिपिड स्तरलाई बढावा दिन र तपाईंको हृदयलाई स्वस्थ राख्नको लागि एक स्मार्ट तरिका हो।