साझेदारी गर्नुहोस्

सबै पातदार हरियो तरकारीहरू मध्ये, पालक सबैभन्दा बहुमुखी हो। तपाईं यसलाई स्मूदीमा थप्न सक्नुहुन्छ, यसलाई चिसो सलादमा रमाउन सक्नुहुन्छ, यसलाई साइड डिशको रूपमा भाप गर्नुहोस्, यसलाई हलचल फ्राईमा थप्नुहोस्, र ब्राउनीजस्ता बेक्ड सामानहरूमा पनि मिश्रण गर्न सक्नुहुन्छ।

पालकले पनि स्वास्थ्यका लागि धेरै फाइदा गर्छ । यसमा भिटामिन र एन्टिअक्सिडेन्टहरू छन् जसले दीर्घकालीन रोगहरूबाट जोगाउँछ र मस्तिष्क, हृदय र आँखाको स्वास्थ्यलाई बढावा दिन्छ। र तपाइँ सजिलै संग ती लाभहरु लाई अधिकतम गर्न को लागी आफ्नो भोजन मा पालक थप्न सक्नुहुन्छ।

यो पोषक तत्वले भरिपूर्ण छ
कृषि विभागका अनुसार तीन कप काँचो पालकले लगभग २० क्यालोरी, एक ग्रामभन्दा कम बोसो, दुई ग्राम प्रोटिन, तीन ग्राम कार्बोहाइड्रेट र दुई ग्राम फाइबर प्रदान गर्छ। यसमा थोरै क्यालोरी भए पनि पालुङ्गो पोषक तत्वले भरिपूर्ण हुन्छ । तीन-कप भागले भिटामिन K को लागि औसत दैनिक मूल्यको 300% भन्दा बढी प्रदान गर्दछ। पातदार हरियो तरकारीले भिटामिन ए र भिटामिन सी को लागि क्रमशः औसत दैनिक मानको 160% र 40% भन्दा बढी प्रदान गर्दछ। नेसनल लाइब्रेरी अफ मेडिसिनका अनुसार भिटामिन के र एले बलियो हड्डीलाई सहयोग गर्छ र भिटामिन सीले घाउ निको पार्न मद्दत गर्छ।

यसमा एन्टिअक्सिडेन्टको मात्रा उच्च हुन्छ
यसको धेरै भिटामिन र खनिजहरूको अतिरिक्त, पालकले एन्टिअक्सिडेन्टहरू प्रदान गर्दछ जुन एन्टि-इन्फ्लेमेसन र रोग सुरक्षासँग जोड्दछ।पालकमा रहेका केही एन्टिअक्सिडेन्टहरूमा केम्पफेरोल, क्वेर्सेटिन, माइरिसेटिन र आइसोरहाम्नेटिन समावेश छन्- जसलाई फ्लेभोनोइडहरू पनि भनिन्छ। कृषि विभागका अनुसार, फ्लेभोनोइडहरू यौगिकहरू हुन् जसले तपाईंलाई क्यान्सर, साथै हृदय र भडकाउने रोगहरूबाट बचाउन मद्दत गर्दछ।

यसले रोगहरू विरुद्ध सुरक्षा गर्न मद्दत गर्दछ

पालकमा पाइने यौगिकहरूले अक्सिडेटिभ तनाव कम गर्न सक्छ। तिनीहरूले जीन अभिव्यक्तिलाई सकारात्मक रूपमा प्रभाव पार्छन् – वा केहि जीनहरूको “बर्न” – चयापचय र सूजनमा। थप रूपमा, ती यौगिकहरूले तृप्ति हार्मोनहरूको रिलीजलाई ट्रिगर गर्दछ जसले तपाईंलाई पालक खाएपछि पूर्ण र सन्तुष्ट महसुस गराउँदछ।

यसले मस्तिष्क स्वास्थ्यलाई समर्थन गर्दछ
पालकको एन्टी-इन्फ्लेमेटरी प्रभावहरूले यसलाई मस्तिष्कको सुरक्षाको लागि एक प्रमुख दावेदार बनाउँदछ – विशेष गरी बुढेसकालको सन्दर्भमा।

यसले रक्तचाप व्यवस्थापन गर्न मद्दत गर्छ
पालक पनि नाइट्रेटको स्रोत हो, जुन प्राकृतिक रूपमा हुने रसायन हो। नाइट्रेट्सले रक्त वाहिकाहरू खोल्छ वा फैलाउँछ। यसले रगतको प्रवाहलाई सुधार गर्छ र मुटुमा तनाव कम गर्छ।

यसले आँखाको स्वास्थ्यलाई मद्दत गर्न सक्छ
पालकमा रहेको एउटा एन्टिअक्सिडेन्ट ल्युटिनले उमेर-सम्बन्धित म्याकुलर डिजेनेरेशन (एएमडी) को जोखिम कम गर्न सक्छ। राष्ट्रिय आँखा संस्थान अनुसार, AMD एक आँखा रोग हो जसले पढ्न र ड्राइभिङको लागि आवश्यक तीखो, केन्द्रीय दृष्टि धमिलो पार्न सक्छ। यो 55 वर्ष भन्दा माथिका व्यक्तिहरूको लागि दृष्टि हानिको प्रमुख कारण हो। रोकथाम कुञ्जी हो किनभने AMD को लागि कुनै उपचार छैन।